اطلاعات صنعت گسکت

گسکت یا واشر
در اصطلاح صنعتی، واشر یا واشر صنعتی، مهر و موم مکانیکی است که برای پر کردن شکاف بین دو سطح استفاده می شود. واشرها خیلی ساده کار می کنند. واشرها که در فضایی بین دو قسمت قرار می گیرند، یک مهر و موم ضد فشار ایجاد می کنند که اجازه نشتی را به داخل یا خارج قطعه ای که در حال آب بندی هستند نمی دهد. آنها به پتانسیل نشت از یا به محصولات یا مناطق پایان می دهند. آنها عملکرد روان و مناسب بسیاری از ابزارها و تجهیزاتی را که ما در زندگی روزمره خود استفاده می کنیم تضمین می کنند.

 

کاربردهای واشر
هدف از واشر ایجاد مهر و موم در نقطه اتصال بین دو قطعه تجهیزات یا دو جزء ثابت جداگانه است. در جاهایی که نیاز به فشار محکم است از واشر استفاده می شود. آنها اطمینان حاصل می کنند که محیط داخل محفظه با هوا، مایع، آلاینده ها یا هر چیز دیگری از محیط بیرون تماس پیدا نمی کند. در کاربردهایی که مایعات یا گازها از طریق لوله ها، شیلنگ ها یا لوله ها منتقل می شوند، واشرها از نشت و کاهش فشار در نقاط اتصال جلوگیری می کنند.

واشر در هر شکل، اندازه و ترکیب برای کاربردهای آب بندی استفاده می شود. برخی از صنایعی که از تولید واشر استفاده می کنند عبارتند از صنایع هوافضا، خودروسازی، لوازم خانگی، هوانوردی، کالاهای مصرفی، الکترونیک، غذا و نوشیدنی، نظامی و صنایع حمل و نقل.

به عنوان مثال، در هواپیماهای تجاری، واشرهای موجود در سرتاسر هواپیما از کاهش فشار کابین جلوگیری می کنند. علاوه بر این، از واشر برای کارکرد زودپزها استفاده می شود. در نهایت، بدنه هواپیما، لوازم خانگی، ماشین‌های تجاری، کمپرسورها، آسانسورها، پله‌های برقی، تجهیزات پزشکی، مترها، توربین‌ها، پمپ‌ها، دریچه‌ها، موتورها، سیستم‌های لوله‌کشی و انبوهی از انواع دیگر تجهیزات نیاز به استفاده به طور موثر از واشر برای عملکرد ایمن و ایمن دارند. 

تاریخچه واشر
واشرها در طول تاریخ نقش مهمی در عملکرد ایمن تجهیزات داشته اند. خرابی واشر می تواند عواقب فاجعه باری داشته باشد، همانطور که در انفجار شاتل فضایی چلنجر در سال 1986 اتفاق افتاد. خرابی یک مهر و موم O-ring استفاده شده در سیستم سوخت شاتل به قرار گرفتن در معرض دمای پایین نسبت داده شد که باعث شکننده شدن آن شد.

اولین نوع واشر در سال 1820 ساخته شد. در آن زمان، سازندگان مهر و موم های سولفات آهن جامد را از ترکیب آب، براده های آهن بسته و پودر گوگرد می ساختند. قبل از دهه 1840، مردم بسته به کاربرد، با جدا کردن طناب و بسته‌بندی آن با روان‌کننده یا قطران، واشر می‌ساختند. آنها همچنین از واشرهای چرمی برای پمپ های آب استفاده می کردند که در نهایت تحلیل می رفت و پاره می شد.

تولیدکنندگان نیز از آزبست استفاده گسترده ای می کردند. اولین واشر آزبست در سال 1899 ساخته شد. برای سالها، واشرهای آزبست در لوکوموتیوها، در کشتی های نیروی دریایی و با سیستم های مکانیکی که موادی مانند گریس، روغن داغ و گازها را حمل می کردند استفاده می شد. استفاده از واشر آزبست تا دهه 1980 رایج بود، زمانی که دانشمندان ارتباط آن را با سرطان ها کشف کردند. از دهه 2000، آزبست به شدت تنظیم شده است و استفاده از آن منع شده است.

واشرها واقعاً تا پس از کشف ولکانیزاسیون در سال 1850 پیشرفت نکردند. با این کشف، دانشمندان و مهندسان توانستند آزمایش با لاستیک را آغاز کنند. پیشرفت در زمینه توسعه لاستیک مصنوعی از اهمیت ویژه ای برای صنعت تولید واشر برخوردار است. مواد لاستیکی مصنوعی به محققان این امکان را داده است که واشرهای مقاوم در برابر حرارت، واشرهای مقاوم در برابر مواد شیمیایی و واشرهایی با انبوهی از کیفیت های مفید دیگر تولید کنند. امروزه، در حالی که واشرها را می‌توان از پلیمرهای پلاستیکی، فلزات، الیاف و موارد دیگر نیز ساخت، اما اغلب از لاستیک‌های مصنوعی، از جمله لاستیک‌های سفارشی مانند نئوپرن سفارشی ساخته می‌شوند.

 

طراحی و سفارشی سازی واشر
بیشتر واشرهای لاستیکی از لاستیک تخت یا ورق های فلزی برش خورده یا پانچ می شوند. (واشر با شکل های سوراخ شده از یک ورق به عنوان واشر ورق شناخته می شود؛ واشر با شکل های برش قالب به عنوان واشر قالب شناخته می شود.) برش قالب به سازنده واشر انعطاف پذیری قابل توجهی در طراحی می دهد. یک واشر دایکاتور را می توان به شکلی ساده مانند یک حلقه اصلی یا به پیچیدگی یک بلوک موتور خودرو برش داد. برخی از کاربردها به واشرهای ساده با ساختار ضخیم و قوی نیاز دارند. ساخت واشرهایی از این دست با برش قالب منطقی نیست. برای این موارد، تولیدکنندگان می‌توانند قالب‌گیری لاستیکی، قالب‌گیری فشرده یا قالب‌گیری تزریقی مایع را به عنوان جایگزین‌های برش قالب انتخاب کنند. همچنین، برخی از واشرها را می توان برش لیزری یا برش با جت آب انجام داد. برش لیزر و برش واترجت هر دو دقت و حداقل مواد هدر رفته را ارائه می دهند. در نهایت، زمانی که سازندگان یک حلقه آب بندی لاستیکی را در مرکز واشر قرار می دهند، برخی از واشرها تشکیل می شوند. در این مورد، حلقه آب بندی به گونه ای قالب گیری می شود که روی یک پیچ قرار گیرد.

مواد الاستومری متداول مورد استفاده برای ساخت واشرها عبارتند از سیلیکون، نئوپرن، نیتریل (لاستیک نیتریل)، EPDM، Viton و لاستیک سفارشی. لاستیک مؤثرترین ماده برای واشرها است، اما واشرها همچنین از طیف وسیعی از فلزات، نیمه فلزات، فوم ها، الیاف و دیگر انواع مواد کامپوزیتی ساخته می شوند. پلاستیک‌هایی که معمولاً برای ساختن مواد واشر یا ژاکت استفاده می‌شوند عبارتند از تفلون، نایلون، پلی اتیلن (PE)، پلی اورتان و مایلار. لاستیک اسفنجی، مانند سیلیکون سلول باز یا بسته، برای کاربردهایی استفاده می شود که نیاز به مهر و موم لاستیکی انعطاف پذیر دارند. واشرها همچنین از ورقه های غیر آزبست مانند فیلامنت کربن، گرافیت انعطاف پذیر، فایبرگلاس، سرامیک یا کولار ساخته می شوند. واشر ساخته شده از هر یک از این مواد را می توان واشر غیر آزبست نامید.

واشرها منحصر به فرد هستند زیرا اجازه می دهند تا سطوح جفت شونده کمتری داشته باشند. آنها اجازه می دهند زیرا شکاف های بین آنها را، بدون توجه به شکل آنها، پر می کنند. به این ترتیب، واشرها را می توان به انواع مختلف سفارشی کرد. آنها در طراحی خود از بسیار ساده تا بسیار پیچیده هستند، در همه اشکال و اندازه ها هستند و برای طیف گسترده ای از کاربردهای آب بندی استفاده می شوند. می‌توانید حتی ساده‌ترین نوع واشر، O-ring را سفارشی کنید، یا می‌توانید یک واشر سفارشی پیچیده‌تر تهیه کنید. به عنوان مثال، اگر می خواهید، می توانید واشر خود را به گونه ای بافت دار کنید که به طور موثرتری در یک نقطه اتصال قرار گیرد. بافت های معمولی شامل مخروطی، برآمدگی و شیاردار است. با این حال، برای ایجاد مهر و موم محکم بین دو جسم، می توانید تقریباً هر شکل قالبی یا قالبی را درخواست کنید.

 

مزایای واشر
کنترل روی اتصالات
علاوه بر افزایش در دسترس بودن مواد واشر جدید، پیکربندی های نوآورانه واشر به حرفه ای ها امکان کنترل بر روی سخت ترین و نامنظم ترین اتصالات را داده است.
بهره وری
مواد نرم و چکش خوار واشرها به راحتی و کارآمدی بین قسمت هایی که در آن قرار می گیرند کار می کند.
اثربخشی
واشرها فوق العاده خوب کار می کنند. بسته‌های ضد فشار که توسط واشرها اعمال می‌شوند می‌توانند به شدت در برابر فشار، دما و چندین عامل دیگر مانند میدان الکترومغناطیسی مقاومت کنند.
ایمنی بهبود یافته
نوآوری در طراحی واشر و ساخت واشر کمک قابل توجهی به بهبود ایمنی و کارایی انواع محصولات صنعتی کرده است: وسایل نقلیه، تجهیزات پمپاژ و خطوط لوله تنها چند نمونه هستند. علاوه بر این، واشرها در هر سیستمی که از آنها استفاده می‌کند، نقش بسیار مهمی ایفا می‌کنند، به خصوص زمانی که مواد شیمیایی یا مایعات سمی درگیر هستند و نشت می‌تواند به افراد اطراف و محیط آسیب برساند.

نصب واشر
هنگام نصب واشر، اولین کاری که باید انجام دهید این است که سطوح جفت خود را تمیز کنید. آنها باید از کثیفی، روغن، آب و هر چیز دیگری که می تواند مانع آب بندی باکیفیت شود، پاک باشند. پس از آن، سطح جفت خود را صاف قرار دهید و در صورت لزوم، یک لایه نازک از چسب بزنید. بهترین چسب برای این کار چسب حساس به فشار است. آن را در موقعیت خود قرار دهید، واشر را اضافه کنید، و اگر از چسب استفاده می کنید، به اعمال آن ادامه دهید تا آن را ببندید. اگر نه، این مرحله را رها کنید و به اتصال واشر به سطح جفت دیگر ادامه دهید. پس از این، در صورت امکان، اجازه دهید چسب شما بماند. اگر قابل اجرا نیست، یکی دیگر از راه های عالی برای آب بندی بهتر این است که واشر خود را با آچار محکم کنید. با این کار واشر شما به طور یکنواخت فشرده می شود.

توجه: از آنجایی که راه‌های مختلفی برای استفاده از واشر وجود دارد، نصب واشر می‌تواند متفاوت باشد. برای مشاوره در مورد نصب واشر برای برنامه خود، با تامین کننده خود صحبت کنید.

مراقبت صحیح از واشر
واشرها برای اینکه در حد انفاق باقی بمانند نیاز به تمیز کردن گهگاهی دارند. بسته به جایی که از آنها استفاده می شود، این تمیز کردن می تواند به روش های مختلفی ظاهر شود. به عنوان مثال، واشرهای یخچال را بهتر است با آب گرم، جوش شیرین و برس اسکراب تمیز کنید. این روش تمیز کردن غیر سمی بوها را نیز خنثی می کند. واشرهایی که می توانند در آب غوطه ور شوند، مانند واشر زودپز، باید به سادگی در آب گرم و صابون شسته شوند. مطمئن شوید که اجازه دهید در هوا خشک شوند. واشرهای مورد استفاده برای کاربردهای دیگر مانند وسایل نقلیه نیز می توانند با آب و صابون شسته شوند. فقط مطمئن شوید که از یک پارچه ملایم استفاده کنید تا آنها را خراش ندهید. مهم نیست که چقدر واشرهای خود را به خوبی نگه دارید، به احتمال زیاد در برخی مواقع نیاز به تعویض خواهند داشت. نکته سریع: اگر ترک خورده یا نشتی دارد، زمان تعویض آنها فرا رسیده است. هنگامی که این کار را انجام دادید، ابتدا مطمئن شوید که تمام باقیمانده های واشر قدیمی را پاک کنید. شما همیشه می خواهید با یک سطح تمیز و صاف شروع کنید. برای کمک به افزایش عمر واشرهای خود، سرمایه گذاری روی حلال موم یا محافظ لاستیکی را نیز در نظر بگیرید. محصولاتی مانند این می توانند واشرهای شما را در برابر اثرات مضر نور UV، گرما و رطوبت محافظت کنند.

 

استانداردها و انطباق واشر
استانداردهایی که واشرها باید به آن پایبند باشند تا حد زیادی به کاربرد یا صنعتی که برای آن در نظر گرفته شده اند بستگی دارد. به عنوان مثال، واشرهای بهداشتی یا واشرهای در نظر گرفته شده برای اهداف دارویی باید مطابق با استانداردهای FDA و USP کلاس VI باشند. واشرهای شما احتمالاً باید مطابق با استانداردهای منطقه یا کشوری باشد که در آن کار می کنند. رایج ترین استانداردها BS10 (بریتانیایی/استرالیایی)، PN/DIN (اروپایی)، ASA/ANSI (ایالات متحده آمریکا) و JIS هستند. /KS (ژاپنی/کره ای). همچنین ایده خوبی است که واشرهایی تهیه کنید که مطابق با استانداردهای ASME و/یا ISO باشند.

 

نکاتی که باید هنگام انتخاب واشر در نظر بگیرید
هنگامی که به دنبال محصول مناسب برای کاربرد واشر و مهر و موم خود هستید، این موارد را در نظر داشته باشید:

مقاومت در برابر حرارت
اطمینان حاصل کنید که با تامین کننده خود در مورد مقاومت دما در رابطه با مواد واشر مشورت کنید. واشر انتخابی شما باید بتواند دمایی را که فرآیند شما به کار می گیرد تحمل کند. مواد مختلف واشر درجات مختلفی را پشتیبانی می کنند. به عنوان مثال، یک واشر نئوپرن می تواند هر دمایی بین -35 درجه و 225 درجه را پشتیبانی کند، و یک واشر Garlock Gylon PTFE می تواند به طور موثر بین -450 درجه و 500 درجه کار کند.
مقاومت محیطی
بپرسید که آیا واشرهایی که انتخاب می کنید از سلامت محیطی (به عنوان مثال، گاز، مایع، هوا و فشار) در ارتباط با برنامه شما پشتیبانی می کنند یا خیر. EPDM یا مونومر اتیلن پروپیلن دی ان، یک لاستیک مصنوعی فوق العاده ارتجاعی است که تقریباً برای همه محیط ها ایمن و مناسب است. با صحبت با مهندسان داخلی یا تامین کنندگان واشر خارجی، ببینید که آیا واشر EPDM برای کاربرد شما مناسب است یا خیر.
مقاومت در برابر فشار
همچنین باید درک کنید که ماده واشر مورد ارزیابی چقدر می تواند تحمل کند. واشر باید به اندازه کافی سخت باشد که بتواند بار وارد شده توسط سطوح جفت شونده را تحمل کند. همچنین تست فشار و فشار را بخواهید که توسط یک آزمایشگاه مورد اعتماد انجام شود.
اندازه گیری ها را در دست داشته باشید
اغلب، واشرها فقط به این دلیل که اندازه آنها اشتباه است، نمی توانند مهر و موم کاملی ایجاد کنند. بدون مهر و موم کامل، آنها به درستی عمل نخواهند کرد. برای اطمینان از اینکه مرتکب این اشتباه رایج نمی‌شوید، اندازه‌گیری‌های خود را از قبل آماده کنید و هنگام خرید آن‌ها را در دسترس داشته باشید. برای بهترین نتایج هنگام تهیه اندازه گیری ها و انتخاب واشرها، پیشنهادات اندازه را از مهندسان فرآیند خود جویا شوید.
خواص مواد را در نظر بگیرید
همانطور که قبلاً اشاره کردیم، واشرها در مجموعه ای از مواد، از لاستیک گرمانرم گرفته تا الیاف در دسترس هستند. توجه داشته باشید که تمام مواد واشر برای تمام کاربردهای صنعتی مناسب هستند. برخی از فرآیندها از دماهای شدید استفاده می کنند، در حالی که برخی از دستگاه ها به مقاومت در برابر ضربه نیاز دارند و بسیاری از آنها به اتصالات جامد سنگی نیاز دارند. مواد مختلف مزایای متفاوتی دارند. بنابراین، در هنگام انتخاب، باید مواد واشر را با دقت در نظر بگیرید.
تعیین مقاومت شیمیایی
واشرهای فلزی و فلزی برای کاربردهای سنگین مفید هستند. در حالی که واشرهای ساخته شده از این مواد می توانند آب بندی عالی را برای رویه های صنعتی سخت و سنگین ایجاد کنند، ممکن است برای فرآیندهایی که شامل محلول های اسیدی یا قلیایی هستند مناسب نباشند. مهم است که مقاومت شیمیایی ماده مورد نظر را آزمایش کنید. مقاومت شیمیایی مواد واشر خود را با شدت مواد شیمیایی موجود در سیال فرآیند خود مطابقت دهید. پلی تترا فلوئورواتیلن (PTFE) یکی از این مواد است که مقاومت بالایی در برابر سیالات بین 0 تا 14 سطح pH دارد. با این حال، این ماده ممکن است برای کاربردهای سنگین خاص ایده آل نباشد.

 

انجام یا درخواست تست های عملکرد
یکی دیگر از وظایف مهم در ارزیابی واشرها، آزمایش عملکرد هر واشر صنعتی است. این مرحله برای اطمینان از مناسب ترین واشر که برای برنامه خود انتخاب کرده اید بسیار مهم است. برخی از تست هایی که باید انجام شود شامل فشرده سازی سرد و گرم و تست آرامش خزشی است. این تست ها می توانند به شما در تعیین دما، فشار و مقاومت نیروی منفی واشر کمک کنند.
در اینجا راه اصلی برای انتخاب یک سازنده واشر قابل اعتماد وجود دارد:
ارتباط با آرامک صنعت هوشمند از طریق شماره های ارتباطی پایین صفحه

تصاویر واشر، نمودارها و مفاهیم بصری

واشر ها مهر و موم های مکانیکی هستند که با پر کردن شکاف های بین سطوح جفت ثابت از نشتی جلوگیری می کنند.

 

نیروی فشاری واشر را تغییر شکل داده و با مشخصات سطح مطابقت دارد و شکاف های بین قله ها و فرورفتگی های آن را پر می کند.

 

واشرهای لاستیکی اجزایی الاستیک برای آب بندی شکاف میکروسکوپی بین دو سطح جفت یا اتصال هستند.

 

واشر سر، جزء موتور موتور است که قسمت احتراق موتور را می‌بندد تا روغن و مایع خنک‌کننده موتور به گردش درآیند.

 

PTFE، یک ماده قوی، مواد مختلفی به عنوان پرکننده اضافه می شود تا خواص مکانیکی و استحکام طبیعی آن را تقویت کند.

 

مواد پرکننده واشرهای روکش دار به طور جزئی یا کامل در یک ژاکت فلزی محصور شده است تا بار فشاری ایجاد کند.

 

انواع قابل توجه واشر
انواع مختلفی از مهر و موم برای ایجاد یک اتصال یا محفظه ضد نشت استفاده می شود. برخی از رایج ترین انواع آن عبارتند از اورینگ، واشر سر، واشر زخم مارپیچی، واشر فلنج و شیم. سایر واشرها برای کاربردهای خاص تخصصی هستند. به عنوان مثال، واشر اگزوز فقط برای اهداف مدیریت اگزوز استفاده می شود. به همین ترتیب، واشرهای با دمای بالا به گونه ای طراحی شده اند که بتوانند با دمای بسیار بالا کار کنند. برخی دیگر بر اساس موادی که با آن ساخته شده اند طبقه بندی می شوند. نمونه هایی از این موارد عبارتند از واشر لاستیکی، واشر پلاستیکی، واشر فلزی، واشر جامد، واشر ژاکت دار و واشر سیلیکونی.

واشر کامپوزیت
متناسب با کاربردهای فردی و معمولاً با پانسمان واشر یا چسب در مونتاژ و آب بندی اعمال می شود. واشرهای کامپوزیت از هر ترکیبی از مواد زیر ساخته می شوند: چوب پنبه، لاستیک، کاغذ و نمد.
واشر راه راه
واشرهای فلزی که ممکن است با سرامیک، غیر آزبست یا گرافیت انعطاف پذیر به صورت سطحی عمل آوری شوند. واشرهای راه راه، که ممکن است با پاکت های تفلون استفاده شوند، در تنش نشستن کم مهر و موم می کنند.
واشرهای برش قالب
ساخته شده از موادی که می توان قبل از مونتاژ برش داد.
واشر الاستا گراف
واشرهای راه راه که برای کاربردهای دمای بالا و فشار بالا مناسب هستند و از یک هسته فلزی تشکیل شده اند که روی آن یک گرافیت انعطاف پذیر بدون درز اعمال می شود. واشر ElastaGraph دارای یک حلقه داخلی با چگالی بالا برای افزایش آب بندی و ایجاد حداقل تنش نشستن است.
واشرهای محصور شده
متشکل از یک واشر از یک ماده و یک لایه پیوسته از یک ماده دیگر، به طور معمول تفلون، که به طور کامل واشر را در بر می گیرد.
واشر پاکت
شامل یک واشر از یک ماده و یک پاکت از مواد دیگر، معمولا تفلون، که واشر را می پوشاند.
واشر EPDM
ساخته شده از یک لاستیک مصنوعی که به عنوان مهر و موم بین دو سطح جفت در قطعات ماشین عمل می کند.
واشر اگزوز
روی قطعات اگزوز خودروها مهر و موم قرار دهید تا تضمین شود که وقتی گازها از موتور خارج می شوند، تا زمانی که به اتمسفر خارج شوند در سیستم اگزوز باقی می مانند.
حلقه های مهر و موم فیبر
برش قالب، برش با جت آب، یا واشر یا حلقه های شکل گرفته که بین دو سطح مهر و موم می کنند.
واشر فلنج
به دلیل شکل فلنج آنها نامگذاری شده است. فلنج یک برآمدگی، لبه یا لبه خارجی یا خارجی است و واشرهای فلنج دارای لبه ها یا لبه های بیرون زده هستند که به فرآیند اتصال کمک می کنند.
واشر فوم
ساخته شده از نوارهای پلاستیکی، فوم یا لاستیک.
مواد واشر
مواد مختلف با کیفیت درزگیر که در کاربردهای واشر استفاده می شود.
واشر سر (واشر سر سیلندر)
در میان پیچیده ترین انواع واشر. آنها برای ایجاد مهر و موم بین بلوک های موتور احتراقی و سرسیلندر استفاده می شوند. با ترکیب ویژگی‌های استحکام، مقاومت در برابر حرارت و مقاومت شیمیایی، آنها می‌توانند در معرض قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و گرمای مرتبط با موتورهای احتراق با سوخت فسیلی قرار بگیرند.
واشر با دمای بالا
با ایجاد یک مهر و موم محفوظ بین شکاف ها در قطعات ماشین که دمای آنها ممکن است از 500 درجه فارنهایت بیشتر شود، از نشت مایعات و گاز جلوگیری کنید.
واشر لوله توخالی
مقطع لوله ای که معمولاً از لاستیک یا پلاستیک ساخته می شود.
واشر ژاکت دار
دارای مزایای جذابی مانند استحکام، انعطاف پذیری و استحکام است. آنها از لاستیک یا پلاستیک ساخته شده اند و دارای پوشش فلزی خارجی هستند. واشرهای ژاکتی نیز در دو نوع تک کت و دو کت موجود می باشد. واشر تک روکش فقط یک طرف آن روکش شده و روکش های دوتایی کاملا روکش شده است. ژاکت دوتایی مقاومت بهتری در برابر دماهای بالا، پوسیدگی و فشار دارد. واشرهای سبک فرانسوی با ژاکت در داخل و خارج واشرها عرضه می شوند.
واشر لمینت
از دو یا چند ماده لایه ای تشکیل شده است و اغلب در یک پاکت قرار می گیرد.
واشر فلزی
واشرهای فلزی که از فلز و آلیاژهای فلزی ساخته می شوند، برای فرآیندهای در مناطق فشار بالا یا دمای بالا ایده آل در نظر گرفته می شوند. برخی از رایج ترین فلزات و سنگ معدن های مورد استفاده برای واشر عبارتند از آلومینیوم، فولاد ضد زنگ، برنج، مس و نیکل. اینها برخی از قوی ترین مواد موجود هستند و مقاومت بالایی در برابر حرارت، فشار و خوردگی دارند. علاوه بر این، دوام و انعطاف‌پذیری فوق‌العاده‌ای را ارائه می‌دهند و آنها را به انتخابی مناسب برای تشکیل آب‌بندهای مکانیکی تبدیل می‌کنند.

 

واشر نئوپرن
اینها که از لاستیک مصنوعی ساخته شده اند، یک مهر و موم طولانی مدت برای شکاف های روی قطعات ماشین در چندین صنعت ایجاد می کنند.
واشر
حلقه های نازک و O شکل. آنها فوق العاده ساده، ارزان، آسان برای ساختن و رایج هستند. آنها برای هر دو کاربرد استاتیکی و دینامیکی (مانند پمپ دوار و شفت و پیستون سیلندر هیدرولیک) کار می کنند.
واشر پلاستیکی
واشر ساخته شده از ترکیب پلاستیک و لاستیک. اینها عبارتند از الاستومر ترموپلاستیک، لاستیک گرمانرم و مواد مختلف مشابه. لاستیک و پلاستیک دو ماده محبوب برای واشر هستند. این مواد همچنین انتخاب مورد علاقه سازندگان واشر هستند. پلاستیک به خودی خود نیز برای ساخت واشر استفاده می شود. مهر و موم های ساخته شده از این ترکیبات قوی هستند و خواص لاستیک و همچنین پلاستیک را نشان می دهند. با این حال، به دلیل نقطه ذوب پایین آنها، برای کاربردهایی که شامل دماهای بالا هستند استفاده نمی شوند.
واشر پروفیلی و دندانه دار
واشرهای فلزی جامد با شیارهای سطحی، که آب بندی خوب را با استرس کم نشست تسهیل می کند. برای محافظت از سطوح فلنج، واشرهای پروفیلی و دندانه دار را می توان ژاکت کرد.
واشر لاستیکی
ساخته شده از لاستیک. لاستیک به دلیل ویژگی های الاستومری چشمگیر خود شناخته شده است. بنابراین، می توان آن را در برنامه هایی که شامل فشار بالا هستند، به کار برد. واشرهای لاستیکی می توانند بارهای سنگینی را که توسط قطعات سنگین و قابل توجه ماشین اعمال می شود تحمل کنند. لاستیک همچنین می تواند یک مهر و موم محکم را در مناطق پرفشار برای مدت طولانی حفظ کند. همچنین به عنوان واشر لاستیکی دسته بندی می شوند واشر لاستیکی نیتریل، واشر نئوپرن و انواع واشر EPDM.
واشر پنجره لاستیکی
برای مقاصد ضد آب و هوا و ضد آب استفاده می شود. آنها اغلب استفاده می شوند، به عنوان مثال، در اطراف پنجره های اتومبیل، اطراف پنجره های خانه، و در پایین و / یا دو طرف درهای صفحه نمایش.
واشر سیلیکونی
این واشر که به عنوان واشر لاستیکی سیلیکونی نیز شناخته می شود، برای تحمل دمای شدید ساخته شده است. واشرهای سیلیکونی ابزار با ارزشی هستند، زیرا می توانند وظایف خود را تحت تغییرات گسترده دما، از -140 درجه تا 480 درجه فارنهایت انجام دهند. واشر سیلیکونی همچنین می تواند محافظ و مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش باشد. علاوه بر این، این واشرها را می توان با واشرهای مواد دیگر برای افزایش استحکام تحمل فشار و دما استفاده کرد.
واشر جامد
معمولا از مواد نرم و الاستیک تشکیل می شود. با این حال، آنها همچنین می توانند از فلزات سخت و سنگ جامد با خواصی مانند مقاومت حرارتی و فشاری برتر ساخته شوند. اگرچه شکل دادن قطعات فلزی به شکل مهر و موم به تلاش سخت و فشار قوی نیاز دارد، واشرهای جامد جایگزینی مقرون به صرفه برای واشرهای ژاکتی هستند. آنها برای استفاده بین دو قطعه فلزی و/یا در ماشین‌هایی که تحت فشار و دمای شدید ایجاد یا کار می‌کنند، مناسب‌تر هستند. نوع فلز مورد استفاده برای ایجاد این واشرها باید قوی تر و متراکم تر از فلز مورد استفاده در برنامه ای باشد که آنها را در خود جای داده است.
واشر زخم مارپیچی
در شرایطی استفاده می شود که در آن نقطه اتصال ممکن است در معرض تنش، کشش یا حرکت باشد، زیرا می توانند مهر و موم محکمی را حفظ کنند و انعطاف لازم برای حرکت بدون شکستگی را فراهم کنند. این مهر و موم ها دارای مواد در هم بافته یا ترکیبی از فلز و پرکننده هستند تا ترکیبی از استحکام، انعطاف پذیری و آب بندی موثر را ارائه دهند.
واشر تفلون
طراحی شده برای مقاومت در برابر چسبیدن به مواد مجاور.
واشر ویتون
ساخته شده از یک لوله مصنوعی که در برابر حرارت، روغن و اسیدهای مختلف مقاوم است.

 

شرایط واشر
حلقه های ضد اکستروژن
همچنین به عنوان حلقه های پشتیبان نیز شناخته می شود، این حلقه ها برای قرار گرفتن در پشت مهر و موم های حلقه لاستیکی به منظور جلوگیری از اکستروژن در شکاف بین قطعات فلزی طراحی شده اند.
مس بریلیم
یک فلز سبک وزن که در برابر خوردگی مقاوم است و در مواد هوافضا، فنرها و واشرها استفاده می شود.
فشار برفک
نیروهای داخلی که بر روی یک واشر فشار وارد می کنند، که ممکن است باعث باز شدن آب بندی مفصل واشر شده شود.
مهر و موم باند شده
واشرهای فولادی مسطح که در مرکز آن یک حلقه آب بندی لاستیکی قالب گیری شده است تا روی یک پیچ قرار بگیرد و یک مهر و موم ایجاد کند.
کاهش نرخ مرگ و میر
برش اشکال از مواد با استفاده از قالب. قالب یک شابلون از پیش ساخته شده است.
تداخل الکترومغناطیسی
وقفه ای که توسط جریان الکتریکی ایجاد می شود که می تواند توسط برخی واشرها فیلتر شود.
بار فلنج
کل نیرویی که از طریق فشرده سازی واشر یک آب بندی ایجاد می کند.
نیروی پایانی هیدرواستاتیک
نیروهای داخلی که در برابر فلنج هایی که واشر را در جای خود نگه می دارند کار می کنند.
عدم تطابق
ناهمواری یک مهر و موم به دلیل تفاوت در دو سطح مجاور.
نبار
یک ماده واشر تخصصی که در ترانسفورماتورهای الکتریکی استفاده می شود.
نئوپرن
لاستیک مورد استفاده در محصولات مقاوم در برابر آب و هوا، چسب ها، رنگ ها، سوخت موشک و واشر.
پاربک
یک حلقه پشتیبان که به عنوان یک حلقه ضد اکستروژن برای اورینگ استفاده می شود. پاربک ها از یک طرف مقعر شکل هستند.
حلقه
دستگاه های آب بندی دایره ای.
نوارهای مهر و موم
نوارهای ساخته شده از چندین لایه فلز که به یکدیگر جوش داده شده اند تا امکان استفاده از واشر در گرما یا فشار شدید را فراهم کنند.
O-ring لغزش
نوعی حلقه که با قرار دادن روی حلقه اورینگ اصطکاک را کاهش می دهد.
شیمز
به عنوان فاصله بین یک واشر و مواد مجاور استفاده می شود.
مهر و موم استاتیک
مهر و موم، ایجاد شده توسط یک واشر، بین دو بخش غیر متحرک.
واشر
حلقه های مسطح و دایره ای که در زیر سر پیچ قرار می گیرند تا به عنوان فاصله، واشر یا دستگاه های لغزنده عمل کنند.

 

نویسنده: محسن لطفی صومعه /  منبع: IQSdirectory

آدرس

دفتر اداری: شهر قدس ، ابتدای 45 متری ساختمان رز آبی ، ورودی C، ط 3 واحد 1
دفتر کارخانه: شهر قدس ، بلوار امام زاده مجتمع صنعتی 47 واحد 2

تلفن:

دفتر اداری: 46846236-021 و 46846421-021
دفتر کارخانه: 46069694-021

ایمیل

info@aramakco.com
sales@aramakco.com