گواهی تست Mill چیست؟


گواهی آزمایش Mill یا گواهینامه آزمایش مواد نیز نقش مهمی در کنترل کیفیت مواد در چندین صنعت از جمله تولید، ساخت و ساز و نفت و گاز دارد. اما اغلب بسیاری از کاربران درک گواهینامه ها را دشوار می دانند.

این مقاله شما را با گواهینامه های تست مواد آشنا می کند، معنای آنها را توضیح می دهد و مسائلی را که ممکن است با تولید کننده یا تامین کننده خود مواجه شوید را بیان می کند.

گواهی آزمون Mill چیست؟
گواهی آزمایش Mill یا Mill Test Certificate که به عنوان گزارش آزمایش مواد نیز شناخته می شود، سندی است که خواص شیمیایی و فیزیکی یک ماده را تأیید می کند. استانداردهای آزمایش و محتوای گزارش معمولاً با استانداردهای تولید کارخانه یا نیازهای خاص مشتری مطابقت دارد. این گزارش شامل اطلاعات دقیق در مورد ترکیب مواد، از جمله نوع، کیفیت و مشخصات، و همچنین نتایج آزمایش‌های مختلفی است که مواد تحت آن قرار گرفته‌اند، مانند استحکام کششی tesnsible strength، استحکام تسلیم yield strength و موارد دیگر.

 

چه کسی می تواند گزارش آزمایش Mill را صادر کند؟
گزارش تست مواد یا گزارش تست معمولاً قبل از خروج محصولات از کارخانه توسط سازنده ارائه می شود. با این حال، گاهی اوقات ممکن است یک شخص ثالث کنترل کیفیت، بسته به نیازهای خاص، گزارش را صادر کند. برای مثال، سازنده ممکن است فقط الزامات مندرج در گواهینامه EN10204 3.1 را برآورده کند. اگر شما (به عنوان یک مشتری) درخواست گواهینامه EN10204 3.2 را دارید، به شخص ثالثی با شرایط کافی برای صدور گزارش تست مواد تایید شده نیاز دارید.

- هدف از صدور گواهینامه آزمون Mill چیست؟
دو نکته اصلی در مورد اینکه چرا گواهی تست مواد مهم است وجود دارد.

تأیید کیفیت محصول!

گزارش آزمایش مواد تأیید شده به عنوان گواهی کیفیت محصول از کارخانه است و تأیید می کند که آزمایش انجام شده و محصول استانداردهای لازم را برآورده می کند. گزارش باید محصول را همراهی کند و هر محصول باید MTC جداگانه خود را داشته باشد.

شفافیت و قابلیت ردیابی بهبود یافته!

 

گواهی Mill شفافیت و قابلیت ردیابی را در سراسر فرآیند تولید بهبود می بخشد. با استفاده از گواهی تست Mill ، می توان سوابق تولید کارخانه و نتایج آزمایش را برای محصول خاص ردیابی کرد.

 

- چه اطلاعاتی در گزارش تست Mill گنجانده شده است؟

شایان ذکر است که روش ها و محتوای آزمون بسته به مواد مورد آزمایش متفاوت است.

برای محصولات فولادی، MTC معمولاً شامل استانداردهای تست زیر است.

نام، آدرس و اطلاعات تماس سازنده
مشخصات محصول و استانداردها، شماره و کمیت حرارت
تجزیه و تحلیل ترکیب شیمیایی محصول
نتایج آزمایش خواص مکانیکی
این گزارش همچنین ممکن است شامل هر آزمایش مورد نیاز دیگری مانند سختی، آزمایش ضربه و آزمایش غیر مخرب باشد.
این گزارش باید شامل نتایج دقیق آزمایش به همراه کلیه تاییدیه های لازم از بخش کنترل کیفیت کارخانه باشد.

 

- مشکلات رایج گواهینامه های آزمون مواد چیست؟
در زیر برخی از مشکلات رایجی که ممکن است در گزارش رخ دهد آورده شده است.

کارخانه های کوچکتر ممکن است ظرفیت آزمایش برای انجام آزمایش استاندارد یا مورد نیاز را نداشته باشند. آنها ممکن است بدون آزمایش واقعی گواهی صادر کنند.
برخی از شرکت‌های تجاری ممکن است عمداً سازنده اصلی مواد را مخفی کنند تا از آگاهی مشتریان از منابع آنها جلوگیری کنند. آنها ممکن است از نام شرکت خود برای جایگزینی اطلاعات واقعی سازنده استفاده کنند.
گاهی اوقات ممکن است تامین کنندگان برای موادی که حاوی اطلاعات نادرست یا گمراه کننده هستند یا با مواد سفارش مطابقت ندارند گواهی آزمایش صادر کنند.
مشتریان ممکن است معنی و اهمیت گزارش را به طور کامل درک نکنند و تشخیص صحت و کیفیت آن را برای آنها دشوار کند.
برخی از تهیه کنندگان گزارش های آزمایش مواد ممکن است دارای مهر یا امضای بخش کنترل کیفیت نباشند و بنابراین باید نامعتبر تلقی شوند

 

- چگونه خطرات مرتبط با گواهینامه های آزمایش Mill را کاهش دهیم؟

اقدامات متعددی وجود دارد که می‌توانید برای به حداقل رساندن خطرات تقلبی مرتبط با گواهی‌های بازرسی کارخانه انجام دهید. در اینجا برخی از نکات را اشاره کرده ایم.

الف) به گزارش دقت کنید و با آنها به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از محصول رفتار کنید.

ب) اصل گواهی معتبر را از تامین کننده بخواهید و همیشه از او بخواهید که در بازرسی ها آن را نشان دهد.

پ) نمونه برداری از محصولات را در محل توسط یک بازرس شخص ثالث درخواست کنید.

ت) از امکانات آزمایشگاهی شخص ثالث برای تأیید مطابقت اطلاعات موجود در گواهی با نتایج استفاده کنید.

 

- نتیجه گیری

گزارش های آزمایش Mill یک سند مهم است که خواص شیمیایی و فیزیکی یک ماده را تأیید می کند و اطلاعات دقیقی در مورد روش های آزمایش سازنده ارائه می دهد. اما صرفاً اتکا به گواهی های آزمایش مواد صادر شده توسط سازنده همیشه برای اطمینان از صحت و قابلیت اطمینان مواد کافی نیست. در برخی موارد، ممکن است عاقلانه باشد که از شخص ثالث (متخصص) برای تأیید نتایج کمک بگیرید.

 

 

نویسنده : Mohsen Lotfi Someie ( آرامک صنعت هوشمند )

آدرس

دفتر اداری: شهر قدس ، ابتدای 45 متری ساختمان رز آبی ، ورودی C، ط 3 واحد 1
دفتر کارخانه: شهر قدس ، بلوار امام زاده مجتمع صنعتی 47 واحد 2

تلفن:

دفتر اداری: 46846236-021 و 46846421-021
دفتر کارخانه: 460698694-021

ایمیل

info@aramakco.com
sales@aramakco.com