فلنج - معرفی و انواع

فلنج:

ابزار و حلقه هایی هستند که به صورت دایره ای شکل و مدور می‌ باشند و دارای سوراخ هایی در اطرافشان هستند که برای اتصال استفاده می شوند و هنگامی که وارد لوله می شوند یک سد ایجاد کرده و لوله را مسدود می کند و کاربرد اصلی آن نیز بستن لوله ها به یکدیگر و اتصال قطعات دیگر است و از کاربرد آن می توان به تغییر مسیر و تغییر قطر لوله اشاره کرد.

 

فلنج با سطح ساده  Flat face

هنگامی که اتصال می شود سطح دو فلنج باید صاف باشد‌. کاربرد آنها برای اتصالات آبی به وسیله ریخته گری ساخته شده اند، معمولا فلنج های چدنی یا آهنی (فولادی) در فشارهای کم کاربرد دارند‌. وقتی فلنج ساده درست شده به وسیله قالب های آهنی به فلنج های فولاد کربنی متصل شود باید فلنج های سطح برجسته حذف شود.

 

فلنج با سطح برجسته Raised face

این نوع فلنج با یک واشر صاف که قبل از بست ساخته شده بود مهر و موم شده اما در حال حاضر با مواد سازگار با محیط زیست ساخته می‌شود و برای نصب و راه اندازی بین دو فلنج سطح برجسته طراحی شده است دراین نوع فلنج ها سطح فلنج که در مقابل فلنج دیگر قرار گرفته و بر روی آن لایی قرار گرفته می شود نسبت به سطح کلی فلنج برجسته نر ساخته می شود.

فلنج  Ring type joint

در این نوع فلنج ها ممکن است در داخل آن دارای سطح برجسته ای با حلقه های ماشینی شیاردار باشد فلنج حلقه مشترک معمولا در فشارهای بالا (کلاس ۶۰۰ و رتبه های بالاتر) و در سرویس های بالای دما، دمای بالاتر از ۸۰۰ درجه فارنهایت مورد استفاده قرار می‌گیرد‌ این نوع فلنج بار اضافی تراز تنش پیچ را نمی‌تواند تحمل کند و در غیر این صورت ممکن است باعث درهم شکستن واشر شود.

 

 

فلنج نر و ماده Male and Female

این فلنج ها حتما باید به صورت جفتی ساخته شوند، یکی از فلنج ها دارای برآمدگی و سطح دیگر دارای تورفتگی می باشد که بنا به موقعیت استفاده شده سطح تورفتگی و برآمدگی با نسبت های خاصی طراحی می شود که معمولا سطح ماده دارای ۳.۱۶" عمق تورفتگی و سطح نر دارای ۱.۴" برآمدگی می باشد استفاده از فلنج های نر و ماده را می توان در پوسته مبدل حرارتی به کانال و پوشش فلنجی مشاهده کرد.

 

فلنج Tongue and Groove facing

این نوع فلنج نیز به صورت جفت وجود دارد. فقط تفاوت آن این است که از گسکت (Gasket) در قطر خارجی فلنج و قطر داخلی آن استفاده می کنند. چون زبانه و یا شیار قطر داخلی ندارد و ادامه دار نمی باشد، دلیل اصلی جلوگیری از خوردگی و فرسودگی است. سطح باعث می شود بار کمتری به پیچ وارد شود.

 

 

فلنج کور Blind Flange

یک صفحه گرد کاملا بسته که در انتهای مسیرهای لوله کشی و مسیرهای دارای فشار به کار می رود. این نوع فلنج به همراه پیچ های آن فشار بیشتری نسبت به فلنج های دیگر تحمل می کند که بیشترین فشار وارد شده به وسط فلنج می ‌باشد اما زمانی که حرارت معیار مهمی باشد به جای فلنج کور از گلودار و جوشی استفاده میکنیم.

 

فلنج Weld Neck

این نوع فلنج با داشتن گردن و مخروطی که در انتهای مسیر فلنج، شعاع آن با قطر لوله برابر می شود مشخص است. که درانتها به لوله جوش و متصل می گردد که این شکل ظاهری دلیل اصلی افزایش تحمل فلنج می باشد (فشار بالا، دمای زیر صفر) (بارهای ارتعاشی، نوسانی)

 

فلنج Slip-On

برای تمام فشارها مناسب استدر سیستم های معمولی استفاده می شود. نصب ساده و مقاومت در برابر فشارداخلی از ویژگی های این فلنج است.

فلنج Lap Joint

این فلنج قابلیت این را دارد که بر روی محور خود چرخش داشته باشد. از این رو تنظیم پیچ های آن ساده می باشد. فلنج لبه دار با سیال در تماس نمی باشد‌. از نظر اقتصادی به صرفه است.

 

فلنج Socket Weld

این فلنج دارای محفظه ای‌ ست که محل قرارگیری لوله می باشد. این نوع فلنج ها هم از داخل جوشکاری می شود و هم از خارج فلنج که جوشکاری از داخل باعث می شود مقاومت استاتیکی و مقاومت آن در برابر خستگی افزایش یابد. در سیستم های لوله کشی که دارای فشار کاری بالا و قطر لوله کشی کم است، کاربرد دارد.

فلنج رزوه ای Screw Flange

درون این فلنج ها رزوه کار شده است. قابلیت این را دارد که لوله درون آن پیچ شود.

مزایایش را میتوان، عدم احتیاج به جوشکاری نام برد. البته درصورت لزوم و برای جلوگیری از نشت از داخل رزوه ها می توان پس از پیچ کردن لوله به فلنج آنرا جوش داد. کاربردش درفشارهای بالاست.

اریفیس فلنج Orifice Flange

نوعی فلنج گردن دار است. کاربرد اصلی این فلنج ها مسدود کردن جریان و کاهش فشاراست. از سوراخ های موجود درفلنج برای اندازه گیری جریان سیال مایع یا گاز استفاده میشود.

 

 

از مشخصات فلنج ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

نام تجاری تولید کننده فلنج حک شده است.

سایز اسمی لوله (قطر خارجی لوله که فلنج به آن جوش داده می شود‌)

مقدار فشار قابل تحمل (کلاس فلنج)

شکل سطح فلنج (مهم ترین قسمت تشکیل دهنده یک فلنج)

سوراخ ها (گاهی به عنوان ضخامت دیواره نیز بیان می شود)

مواد تشکیل دهنده فلنج (مطابق استاندارد ASTM این عدد بیانگر مشخصات  مواد خام مورد استفاده برای تهیه فلنج می باشد)

شماره یا کد مربوط به عملیات حرارتی صورت گرفته بر روی فلنج ها

 

 

نویسنده : Mohsen Lotfi Someie ( آرامک صنعت هوشمند )

آدرس

دفتر اداری: شهر قدس ، ابتدای 45 متری ساختمان رز آبی ، ورودی C، ط 3 واحد 1
دفتر کارخانه: شهر قدس ، بلوار امام زاده مجتمع صنعتی 47 واحد 2

تلفن:

دفتر اداری: 46846236-021 و 46846421-021
دفتر کارخانه: 460698694-021

ایمیل

info@aramakco.com
sales@aramakco.com